Pre bezproblémovú realizáciu montáže betónového plotu je výhodné poskytnúť nám predbežné informácie o pozemku. Tým sa predíde prípadným komplikáciám a urýchli sa proces prípravy aj samotnej montáže betónového plotu.
Tu je niekoľko bodov, na ktoré je dobré sa zamerať:
Typ podložia:
Ideálny podklad na montáž betónového plotu je bežná zemina bez zvyškov betónu, silných koreňov, veľkých kameňov a podobne. V prípade, že sa na pozemku nachádza navážka, je dôležité uviesť jej vek a hrúbku. Nestabilná navážka môže vyžadovať špeciálnu úpravu podkladu.
Piesočnaté a ílovité podložie, rovnako ako blízkosť vodných tokov či vysoká hladina spodnej vody, nie sú pre montáž plotu vhodné. V takýchto prípadoch je potrebné zvážiť alternatívne riešenia, ako napríklad vybudovanie základov.
Svažitosť terénu:
Montáž betonového plotu je možná i ve svahu, nicméně je nutné zohlednit jeho sklon. Prudký svah může vyžadovat úpravu materiálu a speciální montážní postupy. V případě velmi svažitého terénu je vhodné konzultovat s námi možnosti a cenu montáže.
Doprava a uskladnenie materiálu:
Pred tým ako materiál dovezieme, dohodneme sa na tom. ako ďaleko od miesta stavby budú zložené palety s doskami a stĺpikmi. To je dôležité pre prípadné ručné prenášanie materiálu alebo pre prevážanie betónu. Keď sa nákladné auto s materiálom nedostane až na miesto stavby plotu a je nutné daný materiál k miestu ručne preniesť, je to účtované ako príplatková služba.
Zaistenie energií:
Na montáž betónového plotu potrebujeme mať k dispozícii iba vodu a elektrinu. Vďaka vlastnej betonárke je betón zahrnutý v cene montáže - o starosť menej pre Vás.
Čo je dobré zistiť pred montážou betónového plotu?
Stavebné povolenie: Pre stavbu plotu na svojom pozemku do 2m nadzemnej výšky (vrátane) nie je nutné mať stavebný súhlas.
Súhlas susedov: Pokiaľ sa oplotenie realizuje na hranici pozemku, nezabúdajte, že je nutné mať dopredu súhlas majiteľa susedného pozemku.
Súhlas stavebného úradu: Pokiaľ plot hraničí s obecným pozemkom (všeobecné priestranstvo, cesty, chodník, park) je nutný stavebný súhlas príslušného stavebného úradu. Tiež tu záleží na výške a priehľadnosti plotu.
Obmedzenie vlastníckych práv: Oplotenie nesmie zasahovať na susedný pozemok.
Chránené oblasti: Pozor na stavbu plotu v chránených oblastiach či pamiatkovej zóne – tu je nutný aj súhlas a prípadné prispôsobenie plotu.
Zastavané územie: Keď sa betónový plot nachádza mimo zastavaného územia (viď katastrálne mapy), je nutný stavebný súhlas, prípadne vyjadrenie odboru životného prostredia.